Brak produktów w koszyku.
Skrzywienie przegrody nosa a sport wyczynowy
Skrzywienie przegrody nosa należy do bardzo częstych zniekształceń nosa wewnętrznego. Skrzywienie w przypadkach w których nie odgrywa roli uraz,rozwija się na skutek dwóch czynników natury mechanicznej, działających w okresie wzrostu nosa, a mianowicie giętkości przegrody i oporu obramowania, w którym przegroda jest wmontowana. Brak proporcji między wymiarami rozrastającej się giętkiej przegrody i jej obramowaniem prowadzi do jej zniekształcenia. Urazy powtarzające się, nie powodujące złamań elementów kostnych przegrody wiodą przede wszystkim do zgrubień przegrody i deformacji. Pourazowe zniekształcenie przegrody w następstwie złamań, którym mogą ulec wszystkie elementy tworzące rusztowanie przegrody, są o wiele większego stopnia i przybierają różne formy, trudne nie tylko do usystematyzowania, ale nawet do opisania laryngologicznego.
Schorzenia laryngologiczne wyleczyć jest bardzo trudno a w wykonywaniu wysiłku fizycznego w różnych warunkach klimatycznych są dla sportowców ogromnym problemem nie tylko fizycznym ale i psychicznym. Leczenie skrzywień i niekształceń przegrody nosa może być wyłącznie operacyjne.
Wskazania do zabiegu:
- Trudności w oddychaniu przez nos
- Częste powtarzające się choroby zatok
- Krwawienie z nosa
- Bóle głowy pochodzenia odruchowego
- Daleko posunięte zmiany alergiczne nosa
Skrzywienie przegrody nosa jest problemem, dość istotnym w medycynie sportowej zarówno w orzecznictwie jak i leczeniu. W orzecznictwie skrzywiona przegroda znacznego stopnia dyskwalifikuje kandydatów do uprawiania sportów wydolnościowych takich jak sporty wodne czy maratony. Natomiast po operacji przegrody taką decyzję można cofnąć.