Anatomia

UWAGA UWAGA,
Poniedziałkowa akcja anatomia !

Dziś przedstawiamy wam mięsień trójgłowy ramienia, czyli triceps (łac. musculus triceps brachii), który należy do grupy tylnej mięśni ramienia.

Jak sama nazwa wskazuje, składa się on z trzech głów – głowy przyśrodkowej, która przylega do kości ramiennej tworząc warstwę głęboką oraz głowy długiej i bocznej leżącej na głowie przyśrodkowej.

Przyczep bliższy głowy długiej znajduje na guzku podpanewkowym łopatki. Głowa ta biegnie między mięśniem obłym mniejszym, a mięśniem obłym większym, ku dołowi.
Przyczep bliższy głowy przyśrodkowej znajduje się natomiast na tylnej powierzchni kości ramiennej- poniżej bruzdy nerwu promieniowego sięgając i częściowo wchodząc w torebkę stawu łokciowego.
Przyczep bliższy głowy bocznej znajduje się na tylnej powierzchni kości ramiennej, powyżej bruzdy nerwu promieniowego oraz na przegrodzie międzymięśniowej bocznej. Przyczepy dalsze wszystkich trzech głów mięśnia tricepsa znajdują się na powierzchni tylnej wyrostka łokciowego kości łokciowej.

Działanie mięśnia uwidacznia się głównie w postaci prostowania przedramienia w stawie łokciowym, jednak głowa długa działa również znacząco na staw ramienny- powoduje tyłozgięcie i przywiedzenie ramienia do ciała.

Co ciekawe, u niektórych ludzi zdarzały się przypadki, w których mięsień ten posiadał cztery głowy. Dodatkowa głowa zaczynała się na brzegu bocznym łopatki lub wyrostku kruczym

Share with your friends:

O nas

Akademia Trenerów Sportu to jednostka edukacyjna, która realizuje projekty szerzące aktywność fizyczną i zdrowy styl życia...

Google+

Kursy

Oferujemy Państwu szeroką gamę szkoleń od instruktora fitness po instruktora pływania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą...

Wykładowcy

Szkolenia w naszej firmie prowadzą najlepsi trenerzy i nauczyciele. Posiadają bardzo bogate doświadczenie oraz spore osiągnięcia...

Kontakt

Akademia Trenerów Sportu Wrocław

  • ul. Aleja Wiśniowa 36a lokal 214
    53-323 Wrocław
  • 531 514 766
  • kontakt@ats-sport.pl
  • www.ats-sport.pl