Przetrenowanie. Temat mało popularny, a jednak dotykający wielu sportowców. Najczęstszymi objawami przetrenowania są:

Duszności

Ciągłe osłabienie

Spadek libido

Brak apetytu

Gorsza kondycja

Słaba wydolność

Podwyższone tętno

Szybki oddech

Bezsenność

Zawroty i bóle głowy

Czym tak naprawdę jest przetrenowanie i jak z nim walczyć

Przetrenowanie to najprościej mówiąc odpowiedź naszego organizmu na zbyt intensywny wysiłek fizyczny. To swoistego rodzaju bunt naszego ciała. Przetrenowanie może dotknąć tak naprawdę każdego- zarówno zawodowca jak i amatora. Bardzo często nastawienie na szybkie efekty, pobicie jakiegoś rekordu czy też zbyt wygórowana ambicja- mogą doprowadzić do przetrenowania. Częstymi przyczynami takiej reakcji organizmu są:

Zbyt częste sesje treningowe

Za duże obciążenie

Nieodpowiednia dieta

Brak czasu na regenerację

💪💪💪Wychodzenie z przetrenowania jest procesem trudnym i złożonym. W grę wchodzi nie tylko samopoczucie fizyczne, ale także nasza psychika. W zależności od tego w jakim znaleźliśmy się stanie czasami niezbędne jest zaprzestanie treningów na dłuższy czas. Dzięki temu nasz organizm będzie mógł się zregenerować, a my sami odpocząć i nabrać nowej energii do działania. Niekiedy wystarczy zmiana diety i ułożenie nowego- mniej wymagającego planu treningowego. 💪💪💪

Oczywiście jak w każdym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć. Decydując się na trening warto mierzyć siły na zamiary, a do upragnionego celu dążyć spokojnie i wsłuchiwać się w swój organizm. Jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki na siłowni- warto poprosić o radę doświadczonego trenera.