Kiedy należy korzystać z sauny? Przed czy po treningu?

Kiedy należy korzystać z sauny? Przed czy po treningu?

Na temat seansów saunowych krąży w internecie sporo opinii. Znajdą się zarówno zwolennicy kąpieli w saunach odbywanych przed treningiem, jak i po. Jak jest naprawdę i jak zmaksymalizować korzyści płynące z przebywania w saunie? Sprawdź sam!

Kąpiel saunowa po intensywnym wysiłku fizycznym???

Wysoka temperatura panująca w saunie ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Pozwala się rozluźnić, oczyścić z toksyn i zrelaksować. Jednak należy pamiętać, że wystawianie się na działanie prawie 100 stopni Celsjusza, wymaga od naszego organizmu nie lada wysiłku. Dlatego właśnie korzystanie z sauny po intensywnym treningu siłowym lub aerobowym nie koniecznie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeśli nadal czujemy się wykończeni. Może to skutkować zawrotami głowy i pogorszeniem się samopoczucia, a w skrajnych przypadkach omdleniem lub zawałem.???
Korzystanie z sauny przed treningiem
Jak się okazuje, to także nie najlepszy pomysł. Rozluźnienie mięśni spowodowane pobytem w saunie, a także zmęczenie mięśnia sercowego (spowodowane przybywaniem w wysokiej temperaturze) może sprawić, ze nasz organizm nie będzie reagował tak jak byśmy tego chcieli, a przez to trening będzie mniej efektywny.

Kiedy więc korzystać z sauny?

Najlepiej w dniu, w którym nie planujemy żadnego treningu. Samą kąpiel można bowiem traktować jak trening, ponieważ dla organizmu jest to spory wydatek energetyczny. Pobyt w saunie pomoże złagodzić bóle mięśni, stawów, przyspieszy procesy regeneracyjne i poprawi ukrwienie skóry.