10 błędów na siłowni

10 błędów na siłowni

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że mimo regularnych treningów, ogromnego wysiłku i wielkich chęci nie było widać żadnych efektów? Czy pomimo litrów wylanego potu i godzin spędzonych na siłowni Twojemu ciału daleko było do wymarzonego kształtu?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca to najprawdopodobniej ? za Twoim niepowodzeniem stoi szereg błędów.
Bardzo często – zupełnie nieświadomie – źle podchodzimy do treningu samego w sobie. Nie wystarczy tylko porządnie się zmęczyć. Niezwykle istotna jest technika oraz odpowiednie przygotowanie.

Poznajcie 10 najczęstszych błędów popełnianych podczas treningu:

POMINIĘCIE ROZGRZEWKI

To chyba jeden z najczęściej powielanych błędów. Bez odpowiedniego przygotowania nasze mięśnie narażone są na kontuzje. Odpowiednia rozgrzewka zwiększa naszą wydolność i pozwala na osiągnięcie lepszych rezultatów.

ZBYT DUŻA LICZBA POWTÓRZEŃ/ZBYT DUŻE OBCIĄZENIE

Każdy trening powinien być dostosowany do możliwości osoby ćwiczącej. Niestety zbyt intensywny trening nie sprawi, że efekty ćwiczeń pojawią się szybciej. Wręcz odwrotnie.

BRAK PRZERWY MIĘDZY TRENINGAMI

Organizm musi mieć czas na regenerację. Jeden dzień w tygodniu to absolutne minimum. Nie można także zapominać o przerwach pomiędzy wykonywanymi seriami.

ĆWICZENIE TYLKO JEDNEJ PARTII CIAŁA

Aby efekty ćwiczeń były widoczne istotne jest, aby co kilka tygodni zmienić plan treningowy. Ciało musi otrzymywać różne bodźce i ?ruszać? różne partie mięśniowe.

BRAK REGULARNOŚCI

Systematyczność w treningach to podstawa. Bez tego żadna ze zmian nie jest możliwa. Niestety bardzo często nie widząc spektakularnych efektów w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia treningów- rezygnujemy. To błąd. Należy uzbroić się w cierpliwość, skupić się na planach treningowych, a zmiany w wyglądzie będą pojawiać się stopniowo.

ZŁA TECHNIKA

Po pierwsze wykonując ćwiczenia w nieodpowiedni sposób narażamy się na urazy i kontuzje. Po drugie tylko dobrze wykonane ćwiczenie przyniesie zamierzony efekt.

IGNOROWANIE BÓLU

Ból jest sygnałem ostrzegawczym. W żadnym wypadku nie należy go ignorować. Jeżeli w trakcie ćwiczeń odczuwamy ból należy przestać, zmienić pozycję lub całe ćwiczenie. To ogromnie ważne dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia.

SŁABE NAWODNIENIE

Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego w naszym organizmie wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Wraz z potem wydalamy nie tylko wodę, lecz szereg mikro i makroelementów- dlatego tak ważne jest utrzymanie nawodnienia na odpowiednim poziomie.

POMIJANIE ROZCIĄGANIA

Tak samo jak w przypadku rozgrzewki pomijanie tego elementu treningu jest bardzo dużym błędem. Stretching ma za zadanie rozluźnić napięte mięśnie, przyspieszyć ich regenerację oraz zapobiec nieprzyjemnym zakwasom.

NIEODPOWIEDNIE ODŻYWIANIE

Dieta osób aktywnych fizycznie powinna być odpowiednio zbilansowana. Dzięki temu mamy energię do ćwiczeń i możemy dać z siebie więcej. Bez względu na efekt jaki chcemy osiągnąć musimy zadbać o to, aby dostarczyć naszemu ciału niezbędnych wartości odżywczych.