Trening HIIT

Trening HIIT czyli jakie są zalety treningu interwałowego ?

Trening HIIT (z ang, High Intensity Interval Training, czyli trening interwałowy o wysokiej intensywności) został stworzony głównie z myślą o zawodowych sportowcach. Jednak z biegiem czasu zyskał na popularności także wśród amatorów.

Jedną z największych zalet treningu interwałowego jest bardzo szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Ta forma ćwiczeń daje widoczne efekty w bardzo krótkim czasie.

Na czym polega trening HIIT?

High Intensity Interval Training polega na przeplataniu intensywnych ćwiczeń anaerobowych (wykonywanych na maksymalnym poziomie intensywności) z ćwiczeniami cardio o niższym poziomie intensywności. Bazą treningu mogą być dowolne ćwiczenia wytrzymałościowe lub siłowe. Skakanie na skakance, bieganie po bieżni czy też pompki lub przysiady.

Trening nie powinien być dłuższy niż 30 minut. Czas ćwiczeń na intensywnym poziomie przeplatanych okresami umiarkowanego wysiłku powinien być indywidualnie dostosowany do możliwości naszego organizmu.

Trening interwałowy jest bardzo wymagającą i wyczerpująca formą aktywności fizycznej. Osoby, które nie miały styczności ze sportem i dopiero zaczynają trenować powinny zacząć od ćwiczeń cardio. Przewlekłe choroby układu krążenia czy przebyte zawały – to także przeciwwskazania do tej metody treningu.

Jeśli w trakcie treningu pojawi się ból w okolicach klatki piersiowej lub problemy z oddychaniem należy wydłużyć fazę odpoczynku lub skrócić czas intensywnego treningu.

Jakie są największe zalety HIIT?

  • Przede wszystkim szybko widoczne efekty – ubytek tkanki tłuszczowej
  • Ogromną zaletą interwałów jest krótki czas treningu- już pół godziny ćwiczeń 3 razy w tygodniu daje zdumiewające efekty
  • Trening można wykonywać samodzielnie w domu, nie potrzebne są żadne dodatkowe sprzęty.
  • HIIT wzmacnia serce i układ krążenia, poprawia kondycję oraz wydolność.