Aktywność fizyczna i mindfulness sposobem na grypę?

Aktywność fizyczna i mindfulness sposobem na grypę?

Aby chronić się przed przeziębieniami i grypą większość z nas sięga po suplementy diety oraz coraz popularniejsze szczepionki. Jednak badania pokazują, że regularne ćwiczenia oraz medytacja pozwalają osiągnąć podobne rezultaty.

Wyniki są niezwykłe – powiedział główny autor badania dr Bruce Barrett, doktor nauk medycznych, profesor medycyny rodzinnej na University of Wisconsin-Madison. Zauważyliśmy zmniejszenie występowania infekcji dróg oddechowych od 40 do 50 procent. Kiedy podajemy szczepionki przeciw grypie, która jest jedną z najbardziej sprawdzonych metod zapobiegawczych, jakie mamy, chroni ona tylko na poziomie od 50 do 60 procent i tylko dla kilku szczepów wirusa grypy – powiedział Barrett. 

Badacze losowo podzielili ponad 150 osób na trzy grupy  ćwiczącą, medytującą i kontrolną. Testy trwały 8 tygodni, w okresie zwiększonej ilości zachorowań spowodowanych przez wirusa grypy.

Grupa ćwicząca spotykała się raz w tygodniu na 2-godzinnej sesji, podczas której badani trenowali, ale również otrzymywali dodatkowe wskazówki do postępowania w domu. Były to ćwiczenia o średniej intensywności np. jogging lun godzinny spacer.

Członkowie grupy medytacyjnej postępowali zgodnie z programem redukcji stresu opracowanym przez Jona Kabata-Zinna. Spotykali się także raz w tygodniu na 2-godzinnej sesji grupowej, która obejmowała instrukcje i dyskusję na temat uważności z praktycznymi przykładami, takimi jak joga i ćwiczenia oddechowe.
Trzecia grupa – kontrolna została poproszona o nie wprowadzanie żadnych zmian do dotychczasowego trybu życia.

Podsumowanie

Analiza danych wykazała, że ludzie zarówno w grupie ćwiczącej, jak i medytacyjnej mieli znacznie mniej przypadków ostrej infekcji dróg oddechowych niż w grupie kontrolnej. Ćwiczący mieli mniej epizodów choroby, ale infekcje doświadczane przez osoby medytacyjne były mniej dotkliwe i nie trwały tak długo.
Odkrycia pojawiły się w Annals of Family Medicine (2012; 10 [4], 337-46).