soki

Niestety soki sklepowe poddane zostają pasteryzacji.
Podczas tego procesu wysoka temperatura pozbawia sok większości jego odżywczych wartości. Do tego często są one rozwadniane wodą, produkowane z soków zagęszczonych, dodawany jest cukier lub chemiczne słodziki.

Soki wyciskane na świeżo to taki ekspresowy rodzaj transportu dla witamin, minerałów i żywych enzymów.
W ciągu 15 minut już znajdują się w naszym krwiobiegu. Od tego momentu organizm może używać zawartych w soku cennych substancji jako budulca dla odtworzenia nowych zdrowych komórek. Świeże soki to jedyna droga by dostarczyć organizmowi budulca w wystarczającej ilości.

Na 1 litr soku wyciskanego w wyciskarce potrzeba ok. 1,5-2 kg surowca. Nie łatwo przecież jest zjeść 1,5 kg marchewek lub jabłek. Dodatkowo organizm będzie musiał zużyć energię by wszystko to strawić i pozbyć się mnóstwa resztek. Zatem wypić warzywa jest dużo szybciej i efektywniej niż je zjeść.
To także doskonała alternatywa dla osób, które nie przepadają za owocami i warzywami. Takie soki to świetny sposób na wprowadzenie do jadłospisu warzyw, owoców lub ziół, niezbyt lubianych- łatwo ukryć smak nielubianego warzywa dodając więcej owoców.

Soki pozwalają utrzymać równowagę kwasowo? zasadową. Nasza codzienna dieta sprzyja zakwaszeniu organizmu. Jeśli jesteś ospały, brakuje Ci energii, masz problemy ze snem, a Twoja skóra wygląda na zmęczoną, możesz cierpieć na zakwaszenie organizmu. Zanim zaczniesz sięgać po suplementy diety, zwiększ spożycie świeżo wyciskanych soków ! Efekt gwarantowany.

Soki wytwarzane z różnych warzyw i owoców pozwalają znacznie zwiększyć odporność immunologiczną organizmu.
Urozmaiceniem mogą być takie z dodatkiem ziół, kiełków lub traw.
Codzienne spożywanie warzyw i owoców w postaci soków nie tylko wzmacnia organizm, ale również pomaga walczyć z różnego rodzaju chorobami. Ogromną rolę soki odgrywają w zapobieganiu nowotworom, przedwczesnemu starzeniu się i innym przypadłościom.

Od czego zacząć?

Oczywiście od zaopatrzenia się w odpowiednie urządzenie do wyciskania 🙂

W większości polskich domów znajdują się sokowirówki. Jest to rozwiązanie starszego typu, urządzenia są dosyć tanie i łatwo dostępne. Niestety sokowirówki tną surowiec bardzo szybko ostrymi ostrzami, przez co nieefektywnie wydobywają substancje z wnętrza komórek roślinnych, pojawia się przy tym tlen i wysoka temperatura przez co giną cenne enzymy i witaminy. Odpadu jest bardzo dużo i jest mokry. Sok jest napowietrzony, ma mnóstwo piany, bardzo szybko się rozwarstwia i utlenia. Lepiej zainwestować w wyciskarkę. Wolnoobrotowe wyciskarki miażdżą surowiec mocnym ślimakiem, a następnie powoli przecierają pulpę przez sito. Wszystkie substancje pozostają w soku nieuszkodzone, ma on mało piany i nie rozwarstwia się szybko. Najlepiej spożyć go od razu, jednak gdy nie jest to możliwe można przechowywać w lodówce 12-72 godzin w zależności od użytego surowca. Koszt takiej wyciskarki zaczyna się od 300 zł w górę, jednak można sobie łatwo przekalkulować jak dużo pieniędzy wydajemy na bezwartościowe napoje