Brak produktów w koszyku.
Jak spożycie rafinowanych węglowodanów wpływa na sen
Najnowsze badanie dotyczące występowania bezsenności u kobiet po menopauzie sugeruje, że spożywanie przetworzonych (oczyszczonych) węglowodanów np. w postaci słodyczy lub białego cukru może wpływać na problemy z zasypianiem. Odkrycia zostały opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition.
Badacze przeanalizowali dzienniki żywieniowe ponad 50 tysięcy uczestniczek Inicjatywy Zdrowia Kobiet i sprawdzili czy u kobiet o wyższym indeksie glikemicznym w diecie prawdopodobieństwo wystąpienia bezsenności jest większe.
Wcześniej badacze nie byli w stanie potwierdzić, czy rafinowane węglowodany wywołują bezsenność, czy też to bezsenność powoduje, że ludzie jedzą więcej słodyczy. W tym teście badacze starali się określić rolę węglowodanów w tworzeniu problemów ze snem, szukając pojawienia się bezsenności w różnych rodzajach diety.
Związek, który odkryli między dietami, o wysokiej glikemii, a bezsennością można przypisać szybkiemu wzrostowi poziomu cukru we krwi po zjedzeniu wysoko rafinowanych węglowodanów, takich jak biały chleb, ryż i napoje gazowane. Wzrost poziomu cukru we krwi powoduje, że organizm uwalnia insulinę i inne hormony – takie jak adrenalina i kortyzol – które zakłócają sen.
Badanie wykazało również, że kobiety, których dieta zawierała więcej warzyw, błonnika i owoców, rzadziej cierpiały na bezsenność.
Podczas gdy badania koncentrują się głównie na kobietach po menopauzie, wpływ węglowodanów na poziom cukru we krwi jest prawdziwy dla większości ludzi i sugeruje, że badanie ma szersze zastosowanie.