Przetrenowanie

Większości osób trenujących amatorsko, bądź zawodowo sporty siłowe, z reguły bardzo zależy na szybkich efektach i określonych rezultatach zarówno w kwestii przybierania suchej i wysokiej jakości masy mięśniowej jak i wzrostu siły fizycznej. Niekiedy celem jest również zgubienie zbędnych kilogramów i wyrzeźbienie własnego ciała. Wiele z osób, które chce szybko osiągnąć powyższe cele, nierzadko katuje się morderczym treningiem, wyciskając z siebie resztki sił. Co łączy wszystkie te grupy trenujących Wspólne zagrożenie, w postaci Przetrenowania…

Podczas treningów siłowych, trenujący często nadwyrężają swoje mięśnie, tak aby zaczęły one zwiększać swoją masę, wielkość i siłę. Można nawet usłyszeć od niektórych ćwiczących na siłowniach, że męczący trening lepiej adaptuje mięśnie, w skrócie: Im cięższy trening, tym lepiej?. Czy jednak aby na pewno tak jest?

Otóż nie zawsze! Naukowcy z Ameryki Południowej przeprowadzili badania laboratoryjne w których udowodnili, że przetrenowanie mięśni powoduje atrofię tych mięśni i zmianę rodzaju włókien, z których mięśnie się składają( Atrofia w języku fachowym oznacza zanik, wiąd  stopniowe zmniejszanie się objętości komórki, tkanki, narządu lub części ciała. Wyróżnia się zanik fizjologiczny i patologiczny. ) .

Naukowcy badania przeprowadzali na ssakach ? konkretnie na szczurach. W trakcie eksperymentu, podzielono szczury na dwie grupy. W pierwszej grupie gryzonie przez 5 dni wyjątkowo intensywnie trenowały, a druga grupa nie trenowała w ogóle. Trening w wypadku tych małych zwierząt, jak nie trudno się domyśleć, nie polegał co prawda na podnoszeniu sztangi a na wykonywaniu skoków z obciążeniem oraz pływaniu ? również z obciążeniem. Po 5 dniach naukowcy zbadali włókna mięśniowe oraz zmierzyli ich większość (do analizy wykorzystano mięśnie łydki). Co się okazało? Mięśnie zwierząt z grupy trenującej okazały się być mniejsze i szybciej się kurczyły niż pobrane mięśnie od grupy nie trenującej.

Wnioskiem który nasuwa się po tym doświadczeniu naukowym jest stwierdzenie że bardzo ważny jest wyważony i rozsądnie prowadzony trening. Mimo, że badanie nie było prowadzone na ludziach to wg specjalistów, których opinie możemy znaleźć w literaturze przedmiotu, wynik eksperymentu jest w pełni obiektywny. Doświadczenie pokazało jak ważny jest odpoczynek pomiędzy sesjami treningowymi. Nieprzemyślany trening, bez odpowiednich rezultatów , NA PEWNO nie zaprowadzi nas do wymarzonych efektów….