Powitanie Słońca

Powitanie Słońca (Surya Namaskara)- jako motywacja na poranek

Choć o tej porze możemy witać już jedynie księżyc, przedstawiam wam Jogiczne Powitanie Słońca (Surya Namaskara)- jako motywację na jutrzejszy poranek 😉

Stanowi ono sekwencję dwunastu cwiczeń połączonych w jeden ciągły ruch, w której poszczególnym pozycjom ciała towarzyszą zsynchronizowane z nimi fazy oddechu. Mówi się, że cykl powitania słońca łączy w sobie korzyści z całej praktyki jogi. Rozwija siłę, wytrzymałość i elastyczność. Usprawnia układ krążenia i oddychania. Może być narzędziem do medytacji w ruchu, doskonale pomaga radzić sobie ze stresem. Jak sama nazwa wskazuje, najlepiej wykonuje się ją z samego rana.


Aby w pełni skorzystać z tej sekwencji, wykonuj każdy etap z pełnym zaangażowaniem umysłu. Jeśli jakaś pozycja sprawia Ci ból- wykonuj ją tylko do komfortowego dla Ciebie momentu.

CZAS START

1) Zacznij od pozycji stojącej z nogami na szerokość bioder. Złącz dłonie w geście modlitewnym i dotknij kciukami mostka na środku klatki piersiowej.
2) Wraz z wdechem otwórz nieco dłonie i podnieś ręce przed siebie, a potem do góry, nad głowę. Wygnij kręgosłup w łuk i spójrz na sufit.
3) Wraz z wydechem zrób skłon w przód z bioder, rozluźnij kolana i oprzyj dłonie na podłodze. Przysuń głowę jak najbliżej nóg .
4) Wraz z wdechem zegnij lewe kolano i wyrzuć prawą nogę w tył. Sprawdź czy lewe kolano jest dokładnie nad kostką, a biodro równoległe do podłogi- zgięta noga powinna tworzyć kąt prosty. Patrz przed siebie.
5) Wraz z wydechem wyprostuj lewą nogę tak jak prawą i przyjmij pozycję do wykonywania pompek.
6) Zrób wdech, po czym wraz z wydechem opuść kolana ( z pozycji do pompek), klatkę piersiową i podbródek na ziemię- utrzymując pośladki w powietrzu.
7) Wraz z wdechem przejedź do przodu klatką piersiową nad podłogą i wygnij plecy do tyłu.
8) Wraz z wydechem podwiń palce nóg, podnieś biodra, wyprostuj nogi i opuść klatkę piersiową nie odrywając dłoni od podłogi.
9) Wraz z wdechem przenieś prawą stopę do przodu i postaw między dłońmi, po czym spójrz przed siebie.
10) Wraz z wydechem dostaw do prawej stopy lewą, wyrównaj je, rozluźnij kolana i zwieś się, wykonując skłon w przód, tak jak w kroku 3.
11) Wraz z wdechem podnieś ręce do przodu, a potem do góry nad głowę. Wygnij się w łuk i spójrz w górę, jak w 2 kroku.
12) Wraz z wydechem wróć dłońmi do pozycji modlitewnej.

Powtórz całą sekwencję od 3 do 12 razy. Jedna pełna sekwencja składa się z dwukrotnego wykonania tych dwunastu punktów- pierwszy raz dla prawej nogi, drugi raz dla lewej.
Powodzenia!

Jowita Jakóbczyk