Praca trenera personalnego opiera się na etacie lub samozatrudnieniu, czyli jednoosobowej działalności. Mimo iż praca na etacie wiąże się z większą pewnością i stabilnością finansową, większość osób z branży wybiera jednak ścieżkę własnej działalności. Gwarantuje ona bowiem znacznie większą swobodę działania, możliwość uniezależnienia się i samodzielnego zarządzania swoim czasem pracy. Prowadzenie działalności może jednak nieść ze sobą swoiste wyzwanie w postaci regularnego osiągania i umiejętnego utrzymywania płynności oraz stabilności finansowej. Jak działać i czym kierować się w codziennej pracy, aby móc cieszyć się stałością zarobków pracując jako trener personalny?

Rozpoznanie i planowanie celu

Przede wszystkim, jeszcze przed rozpoczęciem działalności, warto dokonać szczegółowego rozpoznania branży, jej specyfiki oraz rządzących nią prawidłowości. Najlepiej zrobić to z poziomu zatrudnienia na etacie. Podczas pracy na stanowisku trenera personalnego w wybranym miejscu zyskasz możliwość dokładnego poznania wszystkich najważniejszych jej aspektów, takich jak stawki, odpowiedni kontakt z Klientem, czy sposoby motywacji.

Oprócz dokładnego poznania i przeanalizowania wszystkich elementów pracy na stanowisku trenera personalnego, bardzo ważne jest również przemyślane ustalenie własnych, realnych celów dochodowych. Zastanów się, ile chciałbyś zarabiać na swojej pracy oraz ile godzin w ciągu tygodnia, czy miesiąca jesteś w stanie na nią poświęcać. Weź także pod uwagę wszystkie wydatki związane z prowadzeniem działalności, jak opłaty za ubezpieczenie, składki emerytalne, czy działania marketingowe. Pamiętaj także, aby dopasować swoje wymagania finansowe do posiadanego doświadczenia ? w miarę jego nabierania, jak i rozbudowywania bazy kontaktów, będziesz mógł na nowo ustalić pożądaną sumę swoich dochodów.

Zarządzanie przede wszystkim!

Prowadząc własną działalność jest nieco trudniej, niż w przypadku etatu, utrzymać swoje zarobki na dokładnie takim samym poziomie w każdym miesiącu. Niezależnie od branży, niemal w każdej działalności zdarzają się okresy lepsze, jak i gorsze. Kluczem do osiągnięcia płynności i stabilności finansowej jest umiejętne zarządzanie swoimi finansami. Podczas korzystniejszych finansowo miesięcy pamiętaj o tym, aby odłożyć część wydatków na mniej dochodowy czas. Zawsze staraj się odkładać z zarobionych pieniędzy choć niewielki procent swojego dochodu, aby przeznaczyć go na zawodowe inwestycje oraz nieprzewidziane wydatki. Dzięki temu, nawet kiedy w danym miesiącu zarobisz nieco mniej, będziesz mógł pozwolić sobie na wymianę uszkodzonego sprzętu, czy inwestycję w kampanię marketingową, na przykład z okazji nadchodzącego Nowego Roku.