Periodyzacja treningu silowego

Periodyzacja treningu siłowego. Jeśli to czytasz, są szanse, że prawdopodobnie słyszałeś o periodyzacji wcześniej, a może nawet rozumiesz, co to znaczy. Ale jak to się ma do treningu siłowego? Możesz zapytać. Pozwól, że odpowiemy Ci na to pytanie, wyjaśniając dlaczego jest ona tak istotna dla długoterminowych rezultatów Twoich sesji treningu siłowego. Słowo „periodyzacja” pochodzi od greckiego słowa „periodos” oznaczającego cykl lub powtarzający się okres czasu oraz od „-ization” będącego procesem dodawania przyrostków do słów w celu stworzenia nowych słów o znaczeniach związanych z oryginalnymi słowami. W prostych słowach, periodyzacja jest zorganizowanym systemem, który pomaga sportowcowi osiągnąć szczyt w odpowiednim czasie podczas sezonu lub cyklu treningowego.

# Jakie jest znaczenie periodyzacji w treningu siłowym?

Niektórzy ludzie mylą się i myślą, że trening siłowy polega na podnoszeniu dużych ciężarów i możliwości podnoszenia jak największej ilości ciężaru. Jednak trening siłowy to coś więcej niż tylko podnoszenie dużych ciężarów. Trening siłowy polega na zwiększeniu siły mięśni. Są to dwie bardzo różne rzeczy. Trening siłowy polega na zwiększeniu siły mięśni, a nie tylko na podnoszeniu dużych ciężarów. Możesz chcieć zwiększyć siłę swoich mięśni z wielu różnych powodów. Na przykład, jeśli chcesz osiągać lepsze wyniki w sporcie lub w codziennych czynnościach, zwiększenie siły mięśni będzie bardzo pomocne w osiągnięciu tych celów.

# Dlaczego periodyzacja jest ważna dla treningu siłowego?

Periodyzacja jest bardzo ważna dla treningu siłowego, ponieważ ma na celu zapewnienie, że uzyskujesz jak najwięcej ze swoich sesji treningu siłowego. Jeśli nie dokonasz periodyzacji treningu siłowego, jest bardzo prawdopodobne, że zobaczysz mały lub żaden postęp w treningu. Jeśli nie ustalisz czasu trwania treningu siłowego, możesz nabawić się kontuzji, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Bycie konsekwentnym i praktykowanie prawidłowej formy jest ważne, by zobaczyć rezultaty i uniknąć kontuzji. Periodyzacja nie jest szybkim sposobem na osiągnięcie postępów, ale raczej długoterminowym celem, który pozwoli na skuteczniejsze postępy w dłuższej perspektywie. Zaleca się, aby początkujący i średniozaawansowani zawodnicy stosowali periodyzację przez co najmniej 6-12 miesięcy. Dzięki temu będą mogli skupić się na budowaniu silnego fundamentu siły i prawidłowej formy przed rozpoczęciem bardziej zaawansowanych programów.

# Periodyzacja – jak to poukaładać?

Periodyzacja to proces dodawania różnorodności do programu treningu siłowego. Oznacza to, że zmieniamy swój program treningu siłowego, aby osiągnąć lepsze rezultaty. Jeżeli dopiero zaczynasz trening siłowy, najlepiej będzie, jeżeli zastosujesz program dla początkujących, taki jak ten, który jest dostępny w aplikacji StrongLifts. Aplikacja StrongLifts oferuje wiele programów, które poprowadzą Cię przez pierwszy rok treningu siłowego. Możesz tez poszukać aplikacji dostępnej na rynku lokalnym. Jeśli jesteś średnio zaawansowanym zawodnikiem, możesz spróbować zmieniać swój program co 6-12 miesięcy. Możesz eksperymentować z różnymi metodami treningowymi i sprawdzić, co działa na Ciebie najlepiej.

# Wnioski

Periodyzacja jest bardzo ważnym aspektem treningu siłowego. Jest to proces dodawania różnorodności do swojego programu treningu siłowego w celu osiągnięcia lepszych wyników. Kiedy periodyzujesz swój trening siłowy, jesteś w stanie zmieniać swój program co kilka miesięcy. Pozwala to na stawianie sobie nowych wyzwań i unikanie znudzenia treningiem. Jeśli poważnie podchodzisz do treningu siłowego, to musisz stosować program z periodyzacją.

 

Czytaj dalej: Glikogen w mięśniach ? 5 sposobów na utrzymanie wysokiego poziomu