Świadomy sen

Dobry wieczór w ATSie !
Dzisiaj dla odmiany temat nieco… mistyczny 😉

Świadomy sen, inaczej LD (ang. Lucid Dream) to sen, w którym śniący jest świadomy, że śni i potrafi jednocześnie ten sen kontrolować. W czasie takiego snu zachowujemy jasność myślenia, dzięki czemu mamy wpływ na jego treść i rozwój wydarzeń.

Świadomego śnienia można się nauczyć. Dzięki specjalnym technikom można zorientować się, że otaczająca rzeczywistość jest wyimaginowana. Bardzo często towarzyszy temu szok, który prowadzi do ocknięcia się, dlatego ważna jest tu regularna praktyka uważności. Świadomość we śnie uzyskuje się dzięki uaktywnieniu płata czołowego w mózgu, który odpowiada za logiczne myślenie. Podczas zwykłego snu ten ośrodek jest wyłączony, dlatego nie wiemy, że śnimy.

Każdy może nauczyć się świadomie śnić. Wystarczy tylko odpowiedni trening, pozytywne myślenie, trochę cierpliwości, czasu i samozaparcia.

Próbujecie?

Wskazówka nr 1.
Musisz chcieć pamiętać sny i dawać takie sygnały swojemu mózgowi. Po prostu myśl o tym w ciągu dnia, w szczególności gdy kładziesz się spać. Twoja podświadomość zorientuje się, że chcesz pamiętać sny i to zakoduje.

2) Technika MILD: najważniejsza w tej technice jest cierpliwość.
Przed snem lub kiedy się obudzisz w nocy, należy powtarzać hasło: za chwilę zasnę i zdam sobie sprawę, że śnię.
Powtarzaj to, aż Ci się dobrze utrwali. Powinna to być ostatnia myśl przed zaśnięciem. Wczuj się w nią. Zrozum jej sens. Nie powtarzaj tego zdania automatycznie, ale z pełną świadomością.

3) Zaraz po przebudzeniu nie poruszaj się, tylko staraj się przypomnieć o czym śniłeś. Czasem może się zdarzyć, że obudzisz się w środku nocy, zapisz sen natychmiast ! Rano zazwyczaj już nic się nie pamięta. Staraj się zapisywać każdy sen, zaraz po przebudzeniu. Taki dziennik zwiększa Twoją umiejętność zapamiętywania snów, jest to bardzo przydatna umiejętność w dalszych etapie.

4) Technika WBTB: polega na obudzeniu się po kilku godzinach oraz ponownym zaśnięciu.
* Połóż się spać, następnie obudź się po 6 lub 7,5 godzinach. Chodzi tu o budzenie się pod koniec fazy REM, aby nie zaburzyć cyklu. Wstań z łóżka. Pozostań rozbudzonym przez 15-45 minut. Następnie postaraj się rozbudzić głównie umysł, a nie ciało, dlatego najlepiej poczytaj książkę. Połóż się ponownie spać, przypomnij sobie sen, z którego się obudziłeś i wyobrażaj go sobie, aż do zaśnięcia. Powtarzaj: Gdy zasnę, będę pamiętał, że śnię. Jest to połączenie techniki WBTB z MILD i powoduje największe szanse na świadome śnienie.

5) Drzemka- w tej metodzie wykorzystuje się stan naturalnej, wzmożonej senności w pewnych godzinach, np. popołudniowych. Podczas drzemki w ciągu dnia istnieje większa szansa na świadomy sen niż w ciągu nocy.

6) Nagły wstrząs: technika ta jest najbardziej skuteczna wtedy, gdy masz ochotę spać, a najlepiej BARDZO mocno spać. Jest to warunek konieczny. Możesz być zmęczony, zaspany lub wyczerpany. Gdy pojawia się mocna chęć snu, połóż się w łóżku, ułóż najwygodniej jak tylko potrafisz, zamknij oczy i odliczaj do 30 sekund, po czym otwórz oczy na 3 sekundy i znów je zamknij. Odliczenie, otwieranie i zamykanie oczu wykonuj, aż do uzyskania świadomego snu. Bądź czujny, za którymś razem, gdy otworzysz oczy, może to nie być świat rzeczywisty, tylko środek akcji w świadomym śnie.

7) Kiedy już uda Ci się zaznać świadomego snu, wykonuj testy rzeczywistości. Test polega na wykonaniu czynności, która pozwoli Ci jednoznacznie stwierdzić czy właśnie teraz śnisz czy nie. Może zdarzyć się np. że nie będziesz pewien czy śnisz- to oznacza, że prawie na pewno jesteś we śnie.
* Spójrz na zegarek, odwróć wzrok i spójrz znowu na zegarek- jeżeli godzina się zmieni, oznacza to że śnisz.
We śnie zegarki nigdy nie pokazują właściwego czasu.
* Zwróć uwagę na swoje ręce i przestudiuj czy nie wyglądają dziwnie. Spróbuj przetknąć palec przez drugą dłoń.

Najważniejsze jest to, aby się nie zniechęcać.
Kiedy pojawi się świadomy sen?
To kwestia bardzo indywidualna. Jednym udaje się po kilku dniach, innym po kilku tygodniach, miesiącach.
Warto walczyć- uwierzcie mi na słowo.
Można latać, lewitować, zostać ninją, a nawet przejść Simsy.
Wszystko co tylko przyjdzie wam do głowy.
Jeśli się uda, dajcie koniecznie znać.

May the Force be with you !

Jowita Jakóbczyk

Czytaj dalej: Trening nóg – 5 najlepszych ćwiczeń na nogi dla kobiet