trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny to rodzaj ćwiczeń, który skupia się na wzmacnianiu mięśni w Twoim ciele, które często są określane jako „niewidoczne mięśnie” lub „ukryte mięśnie”. Codziennie trenujemy nasze widoczne mięśnie na siłowni – czy to poprzez podnoszenie ciężarów, bieganie na bieżni, czy wykonywanie przysiadów i wypadów. Jednak to właśnie te ukryte mięśnie często pozostają słabe, co może prowadzić do problemów z postawą, bólu pleców i ogólnego osłabienia. Ćwiczenia treningu funkcjonalnego pomagają wzmocnić te niewidoczne (ukryte) mięśnie. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się temu, czym jest trening funkcjonalny, dlaczego powinieneś rozważyć dodanie go do swojego planu treningowego i kilku łatwych do wykonania ćwiczeń treningu funkcjonalnego, które możesz wykonać w domu już teraz.

Czym jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny to sposób na poprawę sprawności fizycznej i ogólnego stanu zdrowia poprzez bardziej efektywne poruszanie się. Innymi słowy, ćwiczenia treningu funkcjonalnego skupiają się na wykorzystaniu właściwych mięśni, we właściwy sposób i we właściwym czasie.

Kluczową koncepcją treningu funkcjonalnego jest filozofia „use it or lose it” – innymi słowy, jeśli nie używasz danego mięśnia, osłabia się on i jest zagrożony przekształceniem w „organ podatny na choroby”. Włączając ćwiczenia treningu funkcjonalnego do swojej tygodniowej rutyny fitness, możesz pomóc zapobiec temu zjawisku poprzez wzmocnienie mięśni i poprawę postawy.

Ćwiczenia treningu funkcjonalnego mogą pomóc Ci poprawić swoją postawę, zmniejszyć ryzyko urazu, mieć lepszą równowagę i koordynację, mieć lepsze zdrowie stawów, zwiększyć poziom energii i mieć niższe wskaźniki chorób serca i cukrzycy.

Dlaczego trening funkcjonalny jest ważny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, trening funkcjonalny pomaga wzmocnić twoje „niewidzialne mięśnie”. Są to często nazywane mięśnie „rdzenia”, które obejmują twoje mięśnie brzucha, dolną część pleców, mięśnie pośladkowe, mięśnie skośne i mięśnie dna miednicy. Jeśli te mięśnie są słabe, możesz doświadczyć bólu pleców, złej postawy, bólu stawów i ogólnego osłabienia.

Jeśli chcesz poprawić swoją postawę i złagodzić ból pleców, który możesz odczuwać, trening funkcjonalny jest doskonałym sposobem, aby to zrobić. Wzmacniając swój rdzeń i mięśnie dna miednicy, możesz skorygować swoją postawę i zwiększyć pewność siebie w codziennych czynnościach. Lepsza postawa może również pomóc złagodzić ból stawów, którego możesz doświadczać, ponieważ silniejsze mięśnie rdzenia mogą zapewnić lepsze wsparcie dla Twoich stawów.

 

5 łatwych do wykonania ćwiczeń treningu funkcjonalnego

 • Aktywny Roll-out – to świetne ćwiczenie treningu funkcjonalnego, które celuje w twoje mięśnie brzucha. Roll-out to ćwiczenie na rdzeń kręgowy, używane do wzmocnienia mięśni rdzenia i pleców.
 • Wall Press – To ćwiczenie jest świetne do tonizowania mięśni brzucha i pośladków. To proste ćwiczenie, które można wykonać w dowolnym miejscu i czasie.
 • Squatting – przysiady to świetne ćwiczenie funkcjonalne, które można wykonywać wszędzie.  Trening niemal całego ciała, które może wzmocnić twój rdzeń, dolną część pleców i mięśnie pośladkowe.
 • Chodzenie – Chodzenie jest świetnym sposobem na wzmocnienie mięśni dna miednicy i jest funkcjonalnym ćwiczeniem treningowym. To ćwiczenie może być wykonywane w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie i jest świetnym sposobem na włączenie fitnessu do codziennej rutyny.
 • Joga – to kolejne świetne ćwiczenie treningu funkcjonalnego, które można wykonywać w domu. Możesz ćwiczyć jogę, stosując się do kilku prostych póz, w tym cobra pose, tree pose i downward facing dog.

Wnioski.

Trening funkcjonalny to świetny sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. Jest również odpowiedni dla wszystkich poziomów fitness i może być wykonywany w domu przy minimalnym wyposażeniu. Dzięki kilku łatwym do wykonania ćwiczeniom możesz wzmocnić mięśnie rdzenia i poprawić swoją postawę. Pomoże to zapobiec bólowi pleców i stawów, poprawić poziom energii i obniżyć ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję, uruchomić zdrowszy styl życia i zapobiec urazom, to trening funkcjonalny jest dla Ciebie. Polecamy udział w szkoleniu z zakresu treningu funkcjonalnego, który może nauczyć Cię, jak wykonywać te ćwiczenia łatwo i skutecznie.

 

 

Czytaj dalej: Rozciągania statyczne vs. dynamicze

tomasz-halas kurs trenera personalnego Toruń

NAJBLIŻSZE SZKOLENIA – Toruń

ATS w liczbach

absolwentów
< 0
miast w Polsce
0
skuteczności
0 %

Nasi absolwenci o nas

 1. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam skorzystać z oferty ATS -Akademia Trenerów Sportu 👈 Dzięki zdobytej wiedzy mogłam rozwinąć się do takiego stopnia, że na chwilę obecną mam od góry do dołu zapełniony grafik i bardzo mi kurs pomógł w uzupełnieniu wiedzy

  Danuta Makowska
 1. Mam za sobą dwa kursy z ATS - jeden na trenera i drugi na instruktora fitness. Muszę przyznać, że znają się doskonale zarówno na przekazywaniu wiedzy jak i na ćwiczeniach co sprawia, że są najlepszym wyborem z wszystkich dostępnych szkoleń w tej specjalizacji.

  Krzysztof Mazur