testy diagnostyczne

Testy diagnostyczne w pracy trenera personalnego – podstawy

?

Testy diagnostyczne są ważną częścią każdego programu treningowego. Pozwalają zmierzyć postępy klienta, odpowiednio dostosować jego treningi i monitorować poziom jego sprawności w czasie. Idealny test diagnostyczny dla trenera personalnego pozwoli na ocenę możliwości funkcjonalnych klienta, jak również jego słabych i mocnych stron. Oto kilka popularnych testów diagnostycznych, o których każdy trener osobisty powinien wiedzieć.

# Test Thomasa

Test Thomasa to prosta ocena mobilności ramion, którą każdy może wykonać w domu. Jest to świetny sposób na zmierzenie elastyczności ramion i zidentyfikowanie obszarów, w których Twój klient powinien skupić się nieco bardziej na swoim treningu mobilności.

Zacznij od tego, aby Twój podopieczny stanął prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Następnie podnieś ręce nad głowę i powoli opuść je za plecy, aż dłonie dotkną dolnej części pleców. Celem tego testu jest dotknięcie rękoma dolnej części pleców, dlatego Twój klient powinien jak najbardziej wygiąć tułów. Zaznacz ich miejsce długopisem, a następnie każ im wykonać tę samą czynność ponownie z wyprostowanymi rękami. Różnica między tymi dwoma znakami wskaże, jak dużą elastyczność mają w ramionach.

Link: Test Thomasa

# The push up test

Test pompek jest funkcjonalnym testem ruchowym, który powie Ci wiele na temat siły i możliwości górnej części ciała i rdzenia Twojego klienta. Pomoże Ci również ocenić postępy w ćwiczeniach pompek.

Aby wykonać ten test, poproś klienta, aby zaczął w normalnej pozycji do pompek. Następnie opuść klatkę piersiową w kierunku podłogi tak daleko, jak to możliwe, i ponownie wypchnij ją do góry. Celem jest dotknięcie klatką piersiową podłogi, a test uznaje się za nieudany, jeśli nie spełnimy tego standardu.

Test pompek jest świetnym sposobem na zmierzenie siły i mobilności górnej części ciała Twojego podopiecznego, ale może również dać Ci pojęcie o jego możliwościach funkcjonalnych. Na przykład, jeśli Twój podopieczny ma problem z opuszczeniem klatki piersiowej na podłogę, może to być spowodowane problemami z elastycznością nadgarstków.

Test diagnostyczny zasięgu rotacji kręgosłupa

Jest to test oceniający siłę i mobilność rdzenia, jak również mobilność kręgosłupa piersiowego Twojego klienta.

Poproś klienta, aby położył się na plecach, trzymając oba ramiona nad głową i dłonie skierowane do siebie. Następnie podnieś obie ręce z podłogi tak wysoko, jak to możliwe, trzymając łopatki na ziemi. Celem jest podniesienie rąk tak wysoko, jak to tylko możliwe, bez tworzenia łuków i podnoszenia żeber. To wskaże, jak elastyczne są ich górne plecy.

Ten test może być również wykonany z taśmą wokół obu ramion, aby uczynić go nieco bardziej wymagającym.

# Ocena side lunge

Jest to świetny test na stabilność i siłę pojedynczej nogi twojego klienta. Może również pomóc Ci ocenić ich postęp w ćwiczeniach jednostronnych.

Poproś klienta, aby stanął w rozkroku na szerokość bioder, a następnie wykonał wykrok w jedną stronę, tak daleko jak to możliwe, używając jednej nogi. Celem tego testu jest ustawienie kolana w linii z drugim palcem u nogi.

Test ten może pomóc w identyfikacji problemów z mobilnością w biodrach, kolanach i kostkach Twojego klienta. Może również wskazać, czy występuje nierównowaga sił pomiędzy nogami.

Link: Deep Lunge Test

# Ocena przysiadu nad głową

Ocena przysiadu nad głową to świetny sposób na zmierzenie siły całego ciała i mobilności twojego klienta, a także jego koordynacji. Może również pomóc w ocenie postępów w ćwiczeniach dolnej części ciała.

Aby przeprowadzić ten test, poproś klienta o przyjęcie pozycji do przysiadu z rękami nad głową, a następnie o ponowne wstanie. Celem jest wstanie z kontrolą, a ten test jest uważany za nieudany, jeśli nie spełnia tego standardu.

Test ten pozwoli ocenić czy nasz klient posiada odpowiednia ruchomość w stawach: skokowych, kolanowych, biodrowych, kręgosłupie, klatce piersiowej oraz obręczy barkowej. Pozwoli określić nam gdzie jest jego środek ciężkości i w którą stronę odchyla się jego ciało. Wskaże sektory nad którymi powinieneś pracować ze swoim podopiecznym.

Jest to trudny test i większość ludzi będzie walczyć, aby spełnić normę. Jeśli Twój podopieczny nie zda tego testu, spróbuj opuścić ramiona, aby sprawdzić, czy to ułatwi sprawę.

 

Przysiad – prosty test, który obnaży Twoje słabości.

 

Testy diagnostyczne – Wnioski

Najlepsze testy diagnostyczne to te, które mierzą różne aspekty i funkcje. Nie tylko pomoże ci to zidentyfikować mocne i słabe strony twojego klienta, ale także da mu pełny obraz jego obecnego poziomu sprawności. W ten sposób będą mieli lepsze pojęcie o tym, co muszą zrobić, aby osiągnąć swoje cele. Te testy diagnostyczne pomogą Ci ocenić pojemność aerobową klienta, elastyczność, siłę mięśni, koordynację i stabilność rdzenia. Na tej podstawie można określić, na jakich obszarach należy się skupić podczas programu treningowego i jak często należy ćwiczyć, aby osiągnąć poprawę.

 

 

Czytaj dalej: Przewodnik po łagodzeniu napięcia mięśni z użyciem rollera