Co to jest tabata ?

Co to jest Tabata i jakie może przynieść korzyści

Trening Tabata to trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT). Jest to szybki, wydajny i skuteczny sposób na zwiększenie tempa metabolizmu, poprawę VO2 max, zwiększenie progu beztlenowego i atakowanie tkanki tłuszczowej, jak żaden inny rodzaj treningu nie może. Ten wpis na blogu dostarczy Ci wszystkich potrzebnych informacji na temat tej rewolucyjnej metody treningowej: Czym jest Tabata? Korzyści z treningu Tabata, Dlaczego warto wykonywać trening Tabata? Jak wykonać trening Tabata?

Co to jest Tabata?

Nazwa Tabata pochodzi od dr Izumi Tabaty, który w 1996 roku przeprowadził eksperyment, aby dowiedzieć się, co się stanie, gdy będziesz ćwiczyć z najwyższą możliwą intensywnością. Było to pierwsze badanie, które pokazało, że trening o wysokiej intensywności, wykonywany w krótkich seriach po 4 minuty, może być równie skuteczny, jeśli nie bardziej niż trening aerobowy o umiarkowanej intensywności, jeśli chodzi o poprawę wyników sportowych. W swoim eksperymencie zmierzył efekty dwóch różnych metod treningowych: Trening aerobowy o umiarkowanej intensywności: 30-sekundowa jazda na rowerze, po której następuje 10 sekund odpoczynku i powtarzana przez 10 minut Interwałowy trening anaerobowy o wysokiej intensywności: 20 sekund intensywnej jazdy na rowerze, po której następuje 10 sekund odpoczynku i powtarzana przez 4 minuty.

Korzyści z treningu Tabata

Teraz pewnie zastanawiasz się już, jakie korzyści możesz uzyskać z tego treningu. Ten rodzaj treningu ma wiele korzyści, począwszy od zwiększonej energii, zmniejszonego stresu, poprawy zdrowia psychicznego, lepszego snu, zwiększonego spalania tłuszczu, poprawy wyników sportowych, wzrostu napędu nerwowego itp. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze:

  • Stajesz się bardziej energiczny: Trening o wysokiej intensywności zwiększa poziom endorfin w naszym organizmie, co z kolei daje nam zastrzyk energii, który trwa dłużej. To pomoże Ci pozostać zmotywowanym i da Ci napęd, aby zmiażdżyć swój dzień.
  • Stajesz się mniej zestresowany: Kolejną korzyścią z HIIT jest to, że pomaga ci de-stress. Kiedy ćwiczymy, nasze mózgi uwalniają pewne substancje chemiczne, które pomagają zmniejszyć stres. W rzeczywistości jedno badanie wykazało, że gdy ludzie ćwiczyli przez zaledwie 10 minut, ich poziom kortyzolu spadł o 23%.
  • Lepszy sen: Kiedy ćwiczysz, twoje ciało uwalnia serotoninę, która pomaga poprawić twój sen. Kiedy masz lepszy sen, czujesz się mniej zestresowany, bardziej pozytywny i masz więcej energii następnego dnia.
  • Zwiększone spalanie tłuszczu: Kiedy ćwiczysz, twoje ciało rozkłada glukozę na energię. Podczas treningu Tabata organizm rozkłada tłuszcz w celu uzyskania energii, co oznacza, że faktycznie spalasz tłuszcz, nawet gdy nie ćwiczysz.
  • Poprawa wyników sportowych: Badanie pokazuje, że wykonywanie treningu Tabata może poprawić Twoją wydajność sportową nawet o 15%. Tak więc, jeśli chcesz stać się lepszym sportowcem, sugeruje się, abyś dodał trening Tabata do swojej rutyny treningowej.

Jak wykonać trening Tabata?

Aby wykonać trening Tabata, będziesz musiał ustawić timer na 4 minuty i 20 sekund.

  • Przez pierwsze 2 minuty należy ćwiczyć z intensywnością 8 na 10, co stanowi 80% maksymalnego tętna (HR).
  • Przez ostatnie 30 sekund pierwszych 2 minut, musisz wcisnąć się do swojego maksimum.
  • Następnie zrobisz 10-sekundową przerwę, podczas której po prostu odpoczniesz.
  • Po 10-sekundowej przerwie pójdziesz na ostatnie 2 minuty i 30 sekund.

Zakończenie

Teraz poznałeś trening Tabata i jego korzyści. Jeśli chcesz zbudować szczupłe mięśnie, stracić tłuszcz i poprawić ogólny stan zdrowia, to ten trening może być rozwiązaniem dla ciebie. Jeśli chcesz osiągnąć jak najwięcej ze swojego treningu, upewnij się, że dajesz sobie wystarczająco dużo czasu na odpoczynek.

 

Czy wiesz, że na naszych kursach dowiesz się jeszcze więcej o tym rodzaju treningu ? Zapraszamy do zapisów