smog

SMOG ALERT!

O krytycznym stężeniu zanieczyszczonego powietrza w ostatnich dniach słyszał już pewnie każdy z nas.
Media huczą i apelują o niewychodzenie z domu, czy faktycznie jest powód do paniki?

Niestety tak.

Jak wynika ze wskazań pomiarowych, stężenie zanieczyszczeń we Wrocławiu przekroczone było momentami nawet sześciokrotnie. Niestety wartości dotyczące zatrucia są przekroczone w niemal całej Polsce.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, przytoczonych przez „Financial Times”, w zestawieniu 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast są 33 polskie miejscowości….
Jakość powietrza w naszym kraju jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży
oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na powietrzu w tych krytycznych dniach. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na dworze do niezbędnego minimum, wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są oczywiście odradzane. Sytuacja w kraju powinna poprawić się w czwartek lub piątek, wraz ze zmianą pogody, która przyniesie ocieplenie, opady i silny wiatr.

Szczególnie niebezpieczne w powietrzu są: dwutlenek siarki, pyły zawieszone: pył PM10, pył PM2,5 i będący ich składnikiem benzo(a)piren oraz metale ciężkie.
Co najgorsze cząstki są tak małe, że wnikają do płuc i górnych dróg oddechowych. Pył PM10 działa bardzo niekorzystnie na układ oddechowy, zwiększając ryzyko chorób takich jak ostre zapalenie oskrzeli i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Pył PM2,5 dostaje się do krwi, powoduje miażdżycę i zapalenia naczyń krwionośnych.
Benzo(a)piren to substancja rakotwórcza, uszkadzająca układ krwionośny, oddechowy, nadnercza i wątrobę.

Jak chronić się przed smogiem? Co pomoże w walce?

– Nie wietrzenie mieszkań i domów.
– Noszenie maski. To wcale nie wstyd. Niestety maseczki chirurgiczne nie pomogą.
Najlepiej rozważyć zakup specjalistycznych, wyposażonych w filtry HEPA, które skutecznie ochronią nas przed toksycznymi pyłami.
– Sprawdzaj na bieżąco stan zanieczyszczenia. Dane pomiarowe znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. GIOŚ uruchomił również aplikację na telefony komórkowe „Jakość powietrza w Polsce”, podającą aktualne informacje o stężeniach zanieczyszczeń i aktualne wyniki pomiarów.
– Warto zakupić do naszych domów rośliny detoksykujące powietrze.
Godne polecenia są : Dracena odwrócona, Figowiec Benjamina, Sansevieria? wężownica oraz Filodendron.

Jowita Jakóbczyk
ATS