fitness

Fitness – moja pasja: Przewodnik dla początkujących po fitnessie

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z fitnessem, czy też chcesz rzucić sobie wyzwanie, jesteś we właściwym miejscu. Czy Ci się to podoba, czy nie, będziesz musiał zacząć ćwiczyć. Może chciałeś zacząć ćwiczyć, a może szukasz nowych sposobów na utrzymanie dobrej formy. Bez względu na powód, ćwiczenia mogą Cię onieśmielać. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zacząć ćwiczyć i rozwijać się w miarę upływu czasu. Jedynym czynnikiem ograniczającym jest to, czy masz do tego motywację.

Dla niektórych osób rozpoczęcie ćwiczeń fizycznych może wydawać się wielkim skokiem. Nie pozwól, aby Cię to przeraziło – ćwiczenia nie muszą być ani straszne, ani stresujące. W rzeczywistości ćwiczenia to świetny sposób na poprawę stanu zdrowia, utratę wagi i rozbudowę mięśni. Zamiast się tym stresować, przeczytaj ten przewodnik, który pomoże Ci rozpocząć przygodę z fitnessem.

Co to jest fitness?

Fitness to forma ćwiczeń fizycznych, która pomaga poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Może być także wykorzystywany jako sposób na utratę wagi lub budowę mięśni. Fitness zazwyczaj składa się z treningu siłowego, ćwiczeń sercowo-naczyniowych, rozciągania i różnych innych form aktywności fizycznej.

Jak rozpocząć swoją przygodę z fitnessem

Od czego zacząć?

To świetne pytanie, a zacząć można na wiele sposobów. Najprostszym sposobem na rozpoczęcie przygody z fitnessem jest chodzenie. Możesz spacerować już od 10 minut każdego dnia lub zwiększyć tę ilość do 45 minut, jeśli chcesz. Zaletą chodzenia jest również to, że jest ono bezpłatne i można je wykonywać w domu lub na zewnątrz.

Innym świetnym sposobem na rozpoczęcie podróży w kierunku sprawności fizycznej jest zapisanie się na siłownię. Jeśli zapiszesz się na siłownię, łatwiej będzie ci kontynuować ćwiczenia, ponieważ zawsze będziesz mieć dostęp do sprzętu, gdy poczujesz się leniwy lub brak ci motywacji.

Co należy zrobić na początku?

Bez względu na to, jak zdecydujesz się zacząć, najważniejsze jest, abyś po prostu zaczął! Nie przejmuj się tym, że wszystko musisz robić idealnie lub mieć wszystko pod kontrolą – liczy się tylko to, że zaczynasz. Jeśli wiesz, jakiego rodzaju wyzwania fitness szukasz, poszukaj go w Internecie i dowiedz się, gdzie i jak kupić potrzebny sprzęt. Jeśli jednak dopiero zaczynasz i nie jesteś jeszcze pewien, czego chcesz, poświęć trochę czasu i poszukaj różnych rodzajów programów ćwiczeń, aż coś wpadnie Ci w oko.

Podstawy ćwiczeń

Nawet jeśli zaczynasz od podstaw, możliwe jest rozpoczęcie przygody z fitnessem. Ćwiczenia mogą wydawać się zniechęcające, ale ważne jest, abyś zrobił pierwszy krok. Najlepiej jest zacząć od utrzymywania rutyny ćwiczeń i stosowania zdrowej diety. Można też zacząć od stopniowej zmiany nawyków.

Gdy już jednak będziesz gotowy do wprowadzenia pewnych stałych zasad, możesz ćwiczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest zapisanie się na siłownię, gdzie można współpracować z trenerami, którzy pomogą pokierować Twoją podróżą i opracują dla Ciebie programy dopasowane do Twoich potrzeb i stylu życia. Dobrym pomysłem jest także wychodzenie z domu i poznawanie różnych miejsc, w których można ćwiczyć – takich jak parki czy szlaki turystyczne – aby nie znudzić się jednym miejscem i nie zrezygnować z ćwiczeń.

Bez względu na to, jaki rodzaj ćwiczeń wybierzesz, ważne jest, abyś miał odpowiedni sprzęt. Potrzebne są buty, rajstopy, spodenki, biustonosze sportowe, plecaki hydracyjne, opaski na głowę… lista jest długa! Te przedmioty są niezbędne do ćwiczeń, ponieważ zapewniają komfort podczas treningu, dzięki czemu dyskomfort nie pojawi się zbyt szybko.

Jak budować nawyki fitness

Nie jest łatwo wyrobić sobie nawyki. Wymagają one czasu i poświęcenia. Jednym ze sposobów na to jest stosowanie zasady 3 dni. Zasada 3 dni mówi, że potrzeba 21 dni, aby wyrobić sobie nawyk, więc podziel swój cel na pół i daj sobie 21 dni na jego realizację.

Innym sposobem na wyrobienie nawyków jest znalezienie kolegi do ćwiczeń, co może być bardziej motywujące niż ćwiczenie w pojedynkę. Znajdź kogoś, kto ma podobne cele jak Ty i ćwicz z nim tak często, jak to możliwe. Dzięki temu będziesz mieć kogoś, kto będzie cię wspierał, gdy poczujesz się przygnębiony swoimi postępami lub zniechęcony po osiągnięciu plateau.

Ćwiczenie nie musi być trudne. Sprawność fizyczna to tak naprawdę tylko kwestia konsekwencji w robieniu czegoś – czegokolwiek! Dopóki coś robisz, robisz postępy w realizacji swoich celów fitness, niezależnie od tego, jak małe są to kroki.

Znalezienie treningu, który sprawia Ci przyjemność

Znalezienie treningu, który sprawia przyjemność, może mieć ogromny wpływ na motywację do dalszych ćwiczeń. Jeśli na przykład bieganie nie sprawia Ci przyjemności, jest mniej prawdopodobne, że będziesz się go trzymać. Dowiedz się, jaki rodzaj ćwiczeń lub treningów sprawia Ci przyjemność, a następnie znajdź sposób na włączenie ich do swojego życia.

Podsumowanie

Rozpoczęcie ćwiczeń nie zawsze jest łatwe, ponieważ może stanowić wyzwanie dla psychiki. Jeśli jesteś gotowy, by zacząć, oto świetny przewodnik, jak to zrobić. Ten artykuł zapozna Cię z nowymi sposobami ćwiczenia i da Ci motywację, której potrzebujesz, by nie ustawać w wysiłkach!

Chciałbyś wejść na wyższy poziom i uzyskać uprawnienia instruktora fitness ? sprawdź naszą zakładkę z kursami