Jak ćwiczyć mięśnie brzucha - Najlepsze ćwiczenia.

Znasz te mięśnie brzucha, który widzisz na Instagramie lub w magazynach? Cóż, to nie jest tylko na pokaz. To bardzo ważna część Twojego zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia. Silny brzuch pomoże Ci wykonać prawie każdą aktywność fizyczną lepiej poprzez stabilizację ciała, dzięki czemu możesz skupić się na niuansach każdego ruchu. Praca nad mięśniami brzucha z najlepszymi ćwiczeniami brzucha da ci również seksowną i stonowaną sekcję środkową – coś, do czego większość ludzi dąży w tych dniach. Czytaj dalej, aby odkryć najlepsze sposoby ćwiczenia mięśni brzucha, abyś mógł mieć ten sześciopak, o którym zawsze marzyłeś!

 Jakie są korzyści z ćwiczenia mięśni brzucha?

Pomijając fakt, że silny brzuch jest niezbędnym elementem treningu siłowego – zwłaszcza jeśli chodzi o podnoszenie ciężarów – posiadanie silnego brzucha pomoże Ci uzyskać lepszą postawę i uniknąć bólu dolnej części pleców. Pomoże Ci również sprawniej wykonywać codzienne czynności, poprawi Twoją równowagę, a nawet pomoże Ci odzyskać siły po kontuzjach. Silne mięśnie brzucha nie oznaczają tylko posiadania sześciopaku; obejmuje cały obszar – w tym dolną część pleców i dno miednicy. Jeśli więc chcesz wzmocnić cały swój organizm i uniknąć kontuzji, to musisz ćwiczyć mięśnie brzucha. Jeśli chcesz odkryć wiele korzyści, oto kilka najważniejszych z ćwiczeń:

 • Pomoże wzmocnić dolną część pleców i poprawi ich ogólną stabilność
 • Wesprze cały region brzucha i zwiększy jego siłę
 • Pomoże Ci łatwiej wykonywać codzienne czynności
 • Poprawi Twoją postawę
 • Zapobiegnie bólowi dolnej części pleców
 • Pozytywnie wpłynie na Twoje postawy
 • Zwiększy Twoją równowagę
 • Pozwoli Ci szybciej wrócić do zdrowia po kontuzjach
 • Pomoże Ci lepiej radzić sobie na siłowni.

 Jak poznać, czy prawidłowo ćwiczysz mięśnie brzucha?

Jeśli nie jesteś pewien, czy prawidłowo ćwiczysz mięśnie brzucha, to najlepszym sposobem na sprawdzenie jest wyczucie kurczenia się mięśni i staranie się, aby nie poruszać kręgosłupem. Po tym jak poczujesz kurczenie się mięśni, przerwij ćwiczenie i zrób przerwę, ponownie oceniając poziom bólu po kilku chwilach. Jeśli czujesz dyskomfort w dolnej części pleców, to prawdopodobnie przepracowałeś mięśnie brzucha i musisz zrobić przerwę lub zmniejszyć ciężar, którego używasz.

 #Najlepsze ćwiczenia na zbudowanie silnych mięśni brzucha

Najlepsze ćwiczenia na brzuch:

 • Plank – Plank to ćwiczenie całego ciała, które angażuje wiele różnych mięśni, w tym twoje mięśnie brzucha i plecy.
 • Bicycle Crunches – To ćwiczenie działa na mięśnie brzucha i skośne, a także na dolne, górne i boczne partie.
 • Podwyższenie bioder leżąc(wzniosy bioder) – Podwyższenie bioder to świetne ćwiczenie na wzmocnienie dolnej części pleców i zaangażowanie brzucha.
 • ”Birddog” – to ćwiczenie na całe ciało, które celuje w Twój rdzeń i dolną część pleców.
 • Overhead Squat –  to świetne ćwiczenie na cały brzuch, które może również pomóc Ci schudnąć.
 • Deadbugs – Deadbugs to świetne ćwiczenie wzmacniające brzuch.
 • Push-ups – Push-ups to świetne ćwiczenie do budowania siły w ramionach, klatce piersiowej, ramionach i brzucha.

 #Crunch-free ab workouts – mięśnie brzucha

Jeśli chodzi o crunches i sit-ups, możesz chcieć wstrzymać się z ilością czasu, który spędzasz na ich robieniu. Chociaż te ćwiczenia są skuteczne w rozwijaniu mięśni brzucha, są to również dwa najbardziej niebezpieczne ćwiczenia dla twojego kręgosłupa, według American College of Sports Medicine’s Health and Fitness Journal. Tak więc, jeśli jesteś podatny na ból pleców, to może być najlepiej unikać tych ćwiczeń. Istnieje jednak mnóstwo innych ćwiczeń, które pomogą wzmocnić twój brzuch bez wywierania zbyt dużego nacisku na plecy. Kilka z naszych ulubionych ćwiczeń to m.in. wznosy bioder, bird dogs, wood chops, deadbugs, overhead squats i push-ups.

 #Ćwiczenia rozciągające dla mięśni brzucha

Ćwiczenia rozciągające pomogą poprawić elastyczność i mobilność. Są one szczególnie ważne, jeśli masz kontuzję lub wracasz do zdrowia po operacji. Jeśli jesteś nowy w ćwiczeniach, ważne jest, aby zacząć powoli i skupić się na trzymaniu każdego odcinka przez co najmniej 30 sekund. Dobrym pomysłem jest również połączenie ćwiczeń statycznych (przytrzymanie izometryczne), dynamicznych (powolny ruch) i PNF (skurcz/rozluźnienie).

 Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, które nie wymagają siłowni

Te ćwiczenia wzmacniające brzuch nie wymagają siłowni i mogą być wykonywane w domu lub w podróży.

Squat Hold – To ćwiczenie jest świetnym sposobem na wzmocnienie całego brzucha i poprawę równowagi.

Wall Squat – To ćwiczenie jest świetnym ćwiczeniem na wzmocnienie i poprawę równowagi.

Sprint – Świetny sposób na ćwiczenie mięśni brzucha, podczas mocnego biegu nasze mięśnie pracują bardzo mocno.

Wnioski.

Najlepsze ćwiczenia na brzuch będą polegały na budowaniu silnych mięśni brzucha. Oznacza to, że będziesz chciał skupić się na ćwiczeniach, które pracują zarówno górne, jak i dolne mięśnie brzucha. Możesz rozwijać silny brzuch, włączając różne rodzaje ćwiczeń do swojej rutyny. Zalecamy włączenie mieszanki treningu siłowego i pozycji jogi dla zrównoważonego treningu. Kiedy skupisz się na wzmocnieniu, zauważysz korzyści zarówno dla swojego zdrowia, jak i wyglądu fizycznego.

Co to jest Zumba ? Sprawdź