Trening oporowy

Trening oporowy inaczej zwany siłowym to jedna z najpopularniejszych form treningu. Pozwala nie tylko na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, ale także na wyrzeźbienie mięśni i wzmocnienie kondycji całego ciała. Jednak, aby trening oporowy był skuteczny (a także bezpieczny) musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

JAKI SPRZĘT ?

  • Ćwiczenia oporowe można wykonywać:
  • Na maszynach oporowych
  • Przy użyciu wolnych ciężarów
  • Wykorzystując ciężar własnego ciała

TRENING OPOROWY – DOBÓR ODPOWIEDNIEGO OBCIĄŻENIA ?

Bez względu na rodzaj wykonywanego treningu obciążenie, intensywność i ilość powtórzeń dobieramy indywidualnie. Przy wyborze kierujemy się możliwościami naszego organizmu. W celu ustalenia podstawowych parametrów do treningu możemy skorzystać z porad trenera. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy ciężar, na którym zdecydowaliśmy się ćwiczyć jest odpowiedni- najbezpieczniej będzie trenować z użyciem maszyn. Dzięki swojej budowie minimalizują możliwość urazów i nadwyrężeń.

SERIA I ILOŚĆ POWTÓRZEŃ ?

Najbardziej efektywne będą serie 1-3 przy 8-12 powtórzeniach. Jeśli powtórzeń będzie zbyt wiele, a ciężar będzie zbyt mały- trening nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Jednak ważniejsza od ilości powtórzeń jest technika. Dzięki odpowiedniej postawie i dokładnemu wykonywaniu każdego ćwiczenia osiągniemy najlepsze rezultaty.

WŁĄCZENIE ĆWICZEŃ AEROBOWYCH?

Niestety żaden trening nawet najbardziej skomplikowany nie przyniesie zamierzonych efektów, jeśli nie włączymy do niego kilku ważnych elementów. Jest to między innymi dieta oraz w przypadku treningu oporowego – ćwiczenia aerobowe. Tylko dzięki takiemu połączeniu będziemy mogli wyrzeźbić sylwetkę, spalić zbędne centymetry w pasie i wypracować doskonałą formę.

POCZĄTEK I KONIEC?

Bez względu na to jaką aktywność fizyczną uprawiamy – czy jest to trening na siłowni, czy też idziemy pobiegać – ZAWSZE zaczynamy od rozgrzewki. To ona pomoże nam przygotować ciało do wzmożonego wysiłku i zapobiegnie urazom.

Po skończonym treningu niezbędnym elementem jest rozciąganie i cool down- to pozwoli zmęczonym mięśniom odpocząć, wspomoże ich regenerację i pozwoli nam się zrelaksować.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningu siłowego (oporowego) zapraszamy na nasze kursy i szkolenia.