Trening oporowy inaczej zwany siłowym to jedna z najpopularniejszych form treningu. Pozwala nie tylko na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, ale także na wyrzeźbienie mięśni i wzmocnienie kondycji całego ciała. 💪💪💪

Jednak, aby trening oporowy był skuteczny (a także bezpieczny) musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

➡ SPRZĘT ⬅

Ćwiczenia oporowe można wykonywać:

✅ Na maszynach oporowych

✅ Przy użyciu wolnych ciężarów

✅ Wykorzystując ciężar własnego ciała

➡ DOBÓR ODPOWIEDNIEGO OBCIĄŻENIA ⬅

Bez względu na rodzaj wykonywanego treningu obciążenie, intensywność i ilość powtórzeń dobieramy indywidualnie. Przy wyborze kierujemy się możliwościami naszego organizmu. W celu ustalenia podstawowych parametrów do treningu możemy skorzystać z porad trenera. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy ciężar, na którym zdecydowaliśmy się ćwiczyć jest odpowiedni- najbezpieczniej będzie trenować z użyciem maszyn. Dzięki swojej budowie minimalizują możliwość urazów i nadwyrężeń.

➡ SERIA I ILOŚĆ POWTÓRZEŃ ⬅

Najbardziej efektywne będą serie 1-3 przy 8-12 powtórzeniach. Jeśli powtórzeń będzie zbyt wiele, a ciężar będzie zbyt mały- trening nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Jednak ważniejsza od ilości powtórzeń jest technika. Dzięki odpowiedniej postawie i dokładnemu wykonywaniu każdego ćwiczenia osiągniemy najlepsze rezultaty.

➡ WŁĄCZENIE ĆWICZEŃ AEROBOWYCH ⬅

Niestety żaden trening nawet najbardziej skomplikowany nie przyniesie zamierzonych efektów, jeśli nie włączymy do niego kilku ważnych elementów. Jest to między innymi dieta oraz w przypadku treningu oporowego – ćwiczenia aerobowe. Tylko dzięki takiemu połączeniu będziemy mogli wyrzeźbić sylwetkę, spalić zbędne centymetry w pasie i wypracować doskonałą formę.

➡ POCZĄTEK I KONIEC ⬅

Bez względu na to jaką aktywność fizyczną uprawiamy- czy jest to trening na siłowni, czy też idziemy pobiegać- ZAWSZE zaczynamy od rozgrzewki. To ona pomoże nam przygotować ciało do wzmożonego wysiłku i zapobiegnie urazom.

Po skończonym treningu niezbędnym elementem jest rozciąganie i cool down- to pozwoli zmęczonym mięśniom odpocząć, wspomoże ich regenerację i pozwoli nam się zrelaksować. 💪💪💪

✅✅✅ Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningu siłowego (oporowego) zapraszamy na nasze kursy i szkolenia.