urazy kolana

Dzień dobry w poświątecznej rzeczywistości !
Ostatnio poznaliście już budowę anatomiczną stawu kolanowego, dziś obiecany temat o jego urazach. Zaczynamy 🙂

Do najczęściej występujących uszkodzeń stawu kolanowego należą:
– zerwanie/naderwanie więzadeł
– zwichnięcie rzepki
– uszkodzenie łąkotek

Objawy urazów więzadeł stawu kolanowego to często słyszalne ?chrupnięcie w kolanie?, ból, krwiak w stawie kolanowym i
uczucie zwichnięcia kolana.
Zwichnięcie rzepki objawia się brakiem możliwości ruchu lub patologicznym zwiększeniem ruchomości, związanym
z urazem tkanek (możliwość zgięcia stawu w przeciwną stronę) oraz obrzękiem i deformacją stawu, a także
uczuciem wyraźnego przeskoczenia rzepki w kierunku bocznym.
Uszkodzenia łąkotki objawiają się jako bloki kolana ? gdy coś w stawie przeskoczy, to nie można go od razu zgiąć czy wyprostować. Występuje także uciekanie i trzask w stawie w czasie ruchu.

Sami, rzecz jasna, nie postawimy rozpoznania na podstawie wyżej wymienionych objawów, ale powinny nas one skłonić do wizyty u ortopedy. Lepiej nie zwlekać, szybko unieruchomić kończynę i pognać do lekarza.
Należy szczegółowo opowiedzieć mu o zdarzeniu i wszystkich objawach. Prawie zawsze wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie celem oceny struktur kostnych. W sytuacjach wątpliwych można poszerzyć diagnostykę o badanie rezonansu magnetycznego (MRI). Ze względu na trudną dostępność MRI czasami pomocne jest badanie USG, jednak trzeba pamiętać, że przydatność tej metody w świeżych przypadkach urazowych jest ograniczona ze względu na obiektywne przeszkody jak ból, krwiak w stawie i ograniczenia ruchomości kolan.

Postępowanie lecznicze w przypadku uszkodzonych więzadeł zależy od bardzo wielu czynników. Częściowe uszkodzenie więzadeł pobocznych można leczyć zachowawczo przez unieruchomienie i odpowiednią rehabilitację, jednak w przypadku całkowitego rozerwania więzadło poboczne należy naprawić chirurgicznie.Całkiem inne podejście obowiązuje przy uszkodzeniach więzadeł krzyżowych, gdzie możliwość pierwotnej naprawy występuje sporadycznie. Najczęstszym leczeniem niestabilności kolana wynikającej z uszkodzenia więzadeł krzyżowych jest jego rekonstrukcja. Po takiej operacji, niestety, powrót do umiarkowanej aktywności następuje po około 3 miesiącach. Trzech miesiącach regularnej rehabilitacji…

Zwichnięcie rzepki. W większości przypadków osoba ze zwichnięciem rzepki powinna wrócić do komfortowego
samopoczucia w ciągu kilku godzin po nastawieniu, jednak aby uniknąć nawrotu urazu, rehabilitacja powinna trwać do 6 tygodni. Leczenie polega na zastosowaniu tzw. ortezy stabilizującej goleń i udo na okres około 3 tygodni. W przypadku zwichnięć nawrotowych konieczne jest zazwyczaj leczenie operacyjne w postaci artroskopii.

Uszkodzone łąkotki kolana leczone są głównie chirurgicznie.
Obecnie prawie wszystkie zabiegi wykonuje się artroskopowo. Celem jest zrównoważenie sił działających na rzepkę podczas ruchu. Operacje wykonywane na łąkotkach obejmują częściowe usunięcie uszkodzonej łąkotki, często wstawienie protezy, oraz zeszycie przy użyciu wchłanianych szwów.
Po zabiegu na łąkotkach stawu kolanowego unieruchomienie stosuje się na około 3-4 tyg.

Brzmi odpychająco, prawda? Dlatego polecamy cofnąć się 2 artykuły wstecz i zapoznać się z ćwiczeniami, które pomogą wam bronić się przed takimi traumatologicznymi przeżyciami